Přínos Albionu pro místní ekonomiku ve výši 595 milionů liber

08.08.2023

Nezávislé hodnocení odhalilo neuvěřitelný ekonomický dopad úspěchů týmu na město.

Brighton & Hove Albion přispěl během rekordní kampaně 2022/23 do místní ekonomiky ohromující částkou 595 milionů liber - zatímco kvalifikace do Evropy přidá k celkové částce za tuto sezónu až 80 milionů liber.
Roberto De Zerbi dovedl tým v minulé sezóně k bezprecedentnímu šestému místu v Premier League a tentokrát povede klub poprvé ve 122leté historii do Evropy.
Zatímco fotbalový význam je jasný, nezávislé hodnocení odhalilo neuvěřitelný ekonomický dopad úspěchů týmu na město.
Celková částka 595 milionů liber zahrnovala 327 milionů liber přímých příjmů, 26 milionů liber utracených návštěvníky, 20 milionů liber utracených za zboží a služby v Brightonu & Hove zaměstnanci klubu a dalších 222 milionů liber hodnoty značky a médií pro místní ekonomiku, což výrazně zvyšuje prestiž města ve světě.
Od postupu do Premier League v roce 2017 je to již podruhé, co byl změřen přínos klubu pro místní ekonomiku.
Oproti prvnímu hodnocení, které bylo zveřejněno v roce 2019 a vycházelo z první sezony klubu v Premier League, se zvýšil téměř trojnásobně, a to o neuvěřitelných 281 %.
V minulé sezóně bylo mezi 600 000 diváky, kteří sledovali zápasy na American Express Stadium, 54 000 návštěvníků ze zámoří.
Tím, že návštěvníci mimo Brighton & Hove utratili ve městě 26 milionů liber, podpořili 379 pracovních míst, zatímco zaměstnanci klubu utratili více než 20 milionů liber, a to v podnicích ve městě a okolí, což je důkazem silných místních dodavatelských řetězců klubu.
Kromě toho se na stadionu Amex v minulé sezóně konalo více než 830 akcí, které přilákaly 48 000 návštěvníků a přispěly místní ekonomice částkou 3,5 milionu liber.
Kromě tisíců dalších návštěvníků zvýšil úspěch klubu i jeho globální dosah. Naše zápasy sledovalo celosvětově 83 milionů televizních diváků, z toho 75 milionů mezinárodních diváků z Číny, Spojených států, Indie a některých částí Afriky a Blízkého východu.
Místní ekonomika by mohla být ještě více podpořena, až Albion zahájí svou první sezónu v evropském fotbale poté, co se v této sezóně kvalifikoval do Evropské ligy.
Odhaduje se, že to přinese dodatečné příjmy ve výši až 80 milionů liber, které se budou skládat z 30 milionů liber přímých příjmů, 6 milionů liber z dodatečných výdajů návštěvníků, kteří odehrají nejméně tři zápasy na Amexu, a 44 milionů liber jako přidaná hodnota značky a médií pro město.
Přínos klubu pro místní ekonomiku se odráží v částkách odvedených do HMRC, které se za posledních pět let zvýšily z 54 milionů liber na 120 milionů liber, což by stačilo na financování více než 2 000 zdravotních sester NHS.
Albion zůstává významným místním zaměstnavatelem s 907 zaměstnanci, zatímco jeho hlavní dodavatel Sodexo zaměstnává přibližně 500 lidí. Kromě toho je 500 lidí zaměstnáno v širší místní ekonomice prostřednictvím výdajů zaměstnanců a návštěvníků a výdajů za zboží a služby.
V rámci svého závazku investovat na místní úrovni je klub mateřskou společností výstavby New Monks Farm nedaleko Lancingu, kde vzniká 637 nových domů, včetně cenově dostupných nemovitostí a sociálního nájemního bydlení. Klub vyčlenil 23 milionů liber na kapitálové investice do projektů v roce 2023.