Pokud chce Brighton zůstat bez úhony, musí umět projít přestupovým obdobím.

13.05.2023

Brighton & Hove Albion udělal další krok v plánování přestupů, když tři měsíce před začátkem příští sezóny získal za téměř 30 milionů liber Joaa Pedra z Watfordu.
Blíží se také podpis univerzálního veterána Jamese Milnera z Liverpoolu na volný přestup.
Jaká je tedy celková síla týmu Roberta De Zerbiho, který poprvé usiluje o účast v Evropě?
Je třeba mít na paměti několik bodů. Jedná se o Brighton, který je pod vedením svého italského trenéra proměnlivý a flexibilní, přičemž mnoho hráčů je využíváno na více pozicích.
Co se týče smluv, klub má vždy na hráče navázanou opci na další rok. To je například případ nové smlouvy, kterou Alexis Mac Allister podepsal v říjnu před vítězstvím na mistrovství světa s Argentinou.
Platí to i pro Joela Veltmana. Zkušenému nizozemskému obránci v létě teoreticky končí smlouva. Jak však již dříve informoval The Athletic, Brighton má roční opci a jedná s hráčem a jeho zástupcem o uzavření nové smlouvy.

Brankáři

Začněme tím, že začneme od brankářů, stejně jako to dělá De Zerbi na hřišti se svým týmem.
Uzurpace bývalé pravidelné první volby Roberta Sancheze Jasonem Steelem v březnu dodává obrázku pro příští sezónu zajímavou dynamiku.
Mít dva brankáře bojující o post jedničky, mezi nimiž není moc na výběr, zní idylicky, ale bude těžké to udržet, i když se budou hrát zápasy v Evropě navíc.
Pětadvacetiletý Sanchez a dvaatřicetiletý Steele se nacházejí v různých fázích své kariéry. Zatímco druhý jmenovaný se spokojil s tím, že je pravidelnou dvojkou, Sanchez se s tímto stavem jen těžko trvale spokojí. Zvláště když by to ohrozilo jeho místo v týmu Španělska.
Z ostatních brankářů má Carl Rushworth větší šanci postoupit do boje o místo než 180 cm vysoký Nizozemec Kjell Scherpen.
Oba byli v této sezóně zapůjčeni, Rushworth do Lincoln City v League One a Scherpen do Vitesse Arnhem v Eredivisie.
Scherpenovi, který podepsal smlouvu z Ajaxu v červenci 2021, kdy byl hlavním trenérem Brightonu Graham Potter, nepomohla ani zranění. Anglický mládežnický reprezentant Rushworth sleduje podobnou dráhu zapůjčení jako Sanchez, který působil ve Forest Green Rovers ve League Two a v Rochdale v League One, než ho Potter rychle zapracoval do prvního týmu.
Rushworth v minulé sezoně působil ve čtvrté lize ve Walsallu. V této sezóně pak nastoupil do 46 zápasů za Lincoln, který se nachází v polovině tabulky, a v nedělním domácím utkání proti Shrewsbury Town (1:0) si připsal 18. čisté konto. Jednadvacetiletý hráč pravděpodobně udělá další krok vzhůru díky zapůjčení do některého z týmů Championship nebo bude povýšen do De Zerbiho týmu.
To bude souviset s tím, zda Sanchezovi dojde trpělivost a bude tlačit na přestup, což by zase mohlo vytvořit možnost podpisu nového brankáře.

Obrana

Pravý obránce je v poslední době pro De Zerbiho problematickou pozicí. Veltman mohl nastoupit pouze v jednom z posledních pěti zápasů, protože měl problémy s podkolenní šlachou.
K tomu se přidala absence Tariqa Lampteyho, který do konce sezony chyběl po březnovém zranění kolena. Pascal Gross je schopnou třetí volbou, ale to znamená ztrátu Němce ze středu pole.
Není reálné mít tři specialisty na každou pozici, protože by to vytvořilo nafouklý kádr. Pravý obránce je jednou z oblastí, kde by Milnerova všestrannost byla užitečnou posilou.
Hodně bude záležet na budoucnosti Lampteyho. O 22letého ghanského reprezentanta se v lednu zajímal Sporting Lisabon.
Na druhé straně hřiště na pozici levého obránce je potřeba konkurence a krytí pro Pervise Estupinana.
Ve středu obrany by Brighton rád změnil zapůjčení Leviho Colwilla v trvalou smlouvu, ale z Chelsea se ozývají hlasy, že anglický reprezentant do 21 let se chce vrátit na Stamford Bridge.
V lednu se neuskutečnil přestup 27letého ukrajinského reprezentanta Mykoly Matvijenka, který pod De Zerbim působil v Šachtaru Doněck. Matvijenko se následně v Šachtaru dohodl na nové smlouvě do prosince 2027.
To nutně nevylučuje, že o něm Brighton uvažuje, ale cena by musela být odpovídající, jinak se poohlédne jinde.

Záloha

V létě se bude mluvit hlavně o tom, co se stane s Mac Allisterem a Moisesem Caicedem.
Stále platí, že jeden nebo oba z nich pravděpodobně přilákají dostatečně velké nabídky od obdivovatelů, aby Brighton pokračoval ve své politice nestát v cestě hráčům, kteří chtějí pokračovat ve své kariéře - za předpokladu, že cena a okolnosti budou správné.
V lednu tomu tak nebylo, když klub odolal vytrvalému zájmu Arsenalu o Caiceda a odmítl nabídky, které se nakonec vyšplhaly na 70 milionů liber.
Arsenal bude v příští sezoně hrát Ligu mistrů, což bude pro Ekvádorce lákavá nabídka. Liverpool se k nim může ještě připojit, čímž se zvýší výhody přestupu na Anfield pro Mac Allistera. Arsenal a Liverpool by však mohly čelit konkurenci těžkých soupeřů doma i v zahraničí.
Brighton je jako obvykle dobře připraven na to, co bude následovat. Ztrátu Caiceda by bylo těžší vstřebat, protože má vzácnější dovednosti, protože je atletickým defenzivním záložníkem, který vyniká ve znovuzískávání míče.
Kultivovaný Mac Allister by nám také chyběl. Díky jeho vítězné penaltě proti Manchesteru United a gólu útěchy proti Evertonu v posledních dvou zápasech se stal teprve třetím hráčem v historii klubu, který vstřelil deset gólů v jedné sezoně Premier League.
Určitý základ k tomu položily lednové podpisy devatenáctiletého švédského reprezentanta Yasina Ayariho a Mac Allisterova osmnáctiletého krajana Facunda Buonanotteho.
Druhý jmenovaný je útočnější variantou (v této sezóně hrál Mac Allister jak ve dvojici s Caicedem, tak občas od mistrovství světa na pozici hrotového útočníka, kterou zastává v Argentině).
Polský záložník Jakub Moder, který byl více než rok mimo hru kvůli vážnému zranění kolena, bude po svém návratu v příští sezoně působit jako nováček.
Brighton se nevzdal ani Stevena Alzateho, který strávil sezonu na hostování v belgickém Standardu Liege. Přizpůsobivému Adamu Lallanovi se před operací podkolenní šlachy, která ho od ledna vyřadila ze hry, dařilo na pozici desítky.
Pokud by se prodej Mac Allistera a/nebo Caiceda uskutečnil, byly by k dispozici finanční prostředky na nákup alespoň jednoho dalšího záložníka. Mezi cíle patří italský internacionál Davide Frattesi z De Zerbiho bývalého klubu Sassuolo.

Útok

Příchod Joaa Pedra posílí možnosti útočníků, které má De Zerbi, jenž neoperuje s vyloženou devítkou.
Vznikne tak další konkurence v boji o místo s 18letým Evanem Fergusonem, Dannym Welbeckem a řadou univerzálních útočníků, které má De Zerbi k dispozici.
Podpis Joaa Pedra ještě více ztíží Denizovi Undavovi po náročné první sezóně pravidelný herní čas. Německý reprezentant nastoupil pouze ke čtyřem ligovým zápasům z celkových 33, třináctkrát se objevil na lavičce náhradníků a dvakrát skóroval.
Tato čísla jsou dramatickým propadem oproti plodné sezoně 2021-22 v belgickém Union Saint-Gilloise, která přinesla 40 gólových příspěvků ve 41 vystoupeních (27 gólů a 13 asistencí).
Kaoru Mitoma na levé straně a Solly March na pravé straně se pod De Zerbim prosadili jako obrácená křídla.
Mitoma bude mít v příští sezóně za společníka Simona Adingru. Ten se vydal stejnou cestou jako japonský reprezentant, když strávil svou první sezonu v klubu na hostování v Union Saint-Gilloise.
Nadějný devatenáctiletý Paraguayec Julio Enciso začíná rozkvétat na různých postech. Ekvádorec Jeremy Sarmiento, kterému je stále teprve 20 let, je také schopen se prosadit, pokud se mu vyhnou zranění, která ho trápila první dvě sezony v klubu.
Uvidíme, jakou roli budou pod De Zerbim hrát Andi Zeqiri a Abdallah Sima, pokud vůbec nějakou. Třiadvacetiletý švýcarský reprezentant a jednadvacetiletý senegalský reprezentant byli zapůjčeni k semifinalistovi Konferenční ligy Basileje, respektive do sestupujícího klubu francouzské Ligue 1 Angers.
Basilej má opci na koupi Zeqiriho, který za ni ve švýcarské Superlize vstřelil devět gólů v 26 zápasech a pět branek ve 12 vystoupeních při postupu mezi poslední čtyři týmy Konferenční ligy.
Střelecká síla není pod De Zerbim problémem. Příchod Joaa Pedra má potenciál obohatit silnou bilanci 68 gólů ve 34 zápasech italského trenéra ve všech soutěžích.

Autoři: Andy Naylor a Tom Harris.