Pohled odborníka na Mahmouda Dahouda

01.06.2023

Očekává se, že Albion v létě přivede Mahmouda Dahouda.
Co by však mohl Seagulls přinést? Ben McFadyean nám to prozradil.

1 - Co mohou fanoušci Albionu od Dahouda očekávat?
V Borussii Moenchengladbach měl Dahoud, který byl prvním Syřanem hrajícím Bundesligu, ve své první sezóně omezený vliv, ale ve své druhé sezóně se stal ústředním hráčem ve středu pole vedle Christopha Kramera a bývalého hráče BVB Jonase Hoffmanna. Ve druhé sezóně, v níž "Die Fohlenelf" působivě skončili v Lize mistrů, si Dahoud připsal 42 vystoupení.
V následující sezóně se však klub, nyní vedený Dieterem Heckingem, propadl až na deváté místo a utrpěl neúspěch v Evropské lize. Když mu zbýval jeden rok do konce smlouvy, v roce 2017 mu bylo z vlastní iniciativy umožněno odejít. Dortmund koupil Dahouda za 12 milionů eur, což ho zařadilo mezi 20 rekordních podpisů BVB všech dob, což je podobná částka, jakou klub zaplatil za Pierra-Emericka Aubameyanga nebo Raphaela Guerreira, abychom ji uvedli do kontextu. Vzhledem k částce a klíčové roli, kterou v Gladbachu hrál, byla očekávání od tohoto přestupu vysoká, Dahouda podepsal pro BVB Lucien Favre, s nímž spolupracoval v Borussii Moenchengladbach. Byl přiveden jako alternativa k bývalému záložníkovi Chelsea Andrému Schurrlemu, který se trápil, a Gonzalu Castrovi, jenž se rovněž neukázal jako očekávaná posila do středu pole, kterou klub hledal.
Na svém kontě má 141 vystoupení napříč všemi soutěžemi, nicméně se mu nepodařilo vybojovat si stálé místo v týmu, ačkoli klub za tu dobu zasáhlo mnoho změn trenérů, což mu nepomohlo.
V posledních dvou sezónách ukázal skutečný potenciál, zejména proti Wolfsburgu, Bayernu a Schalke. Výkony však nebyly konzistentní.
Co se týče jeho kvalit, Dahoud zkompletoval 1,39 hlubokých míčů za 90 minut, což bylo 12. nejvíce v Bundeslize. Jeho stoprocentní přesnost u více než třicetimetrových míčů v minulé sezoně je ohromující.
Dortmund však častěji hraje kombinace s krátkými přihrávkami, protože soupeři proti nim většinou nestíhají. Soupeři tedy brání hluboko a dlouhé míče jako zbraň mizí. V důsledku toho hraje Dortmund s vysokou intenzitou krátkých přihrávek. Až 89 % přihrávek Dortmundu je klasifikováno jako krátké přihrávky. Trenér Favre ve své taktice požadoval, aby jeho pivoti mohli stavět kolmými a diagonálními míči. Také když soupeř presuje středové záložníky Dortmundu.
Vlastnosti, které vyhovují dovednostem Mo Dahouda. Na jeden zápas odehraje 73,48 přihrávek. To je pátá nejvyšší hodnota v Bundeslize. Dahoud zde prokázal také vysokou přesnost s 91,18 %. Níže uvedená taktická analýza ukazuje takovou situaci.
Mo Dahoud je v dobrém věku velmi silný box-to-box záložník. Má rád míč u nohy a inteligentními přihrávkami řídí hru. Kromě toho dokáže do týmu přinést presinkovou složku. Také může působit jako technicky zdatný hrotový hráč jako Thiago z Bayernu Mnichov, protože je také odolný vůči presinku.
Momentálně však v základní sestavě Dortmundu není místo pro typickou osmičku.

2. Proč se Dahoudovi v BVB nedaří, je to dáno jen formou takových hráčů, jako je Jude Bellingham?
V sezoně 2018/19 byl využíván střídmě, přičemž ve středu hřiště byl zejména Axel Witsel, ale také čelil konkurenci dánského reprezentanta Thomase Delaneyho.
Jude Bellingham pak následoval v roce 2021, Jude je samozřejmě absolutní tahounem zálohy BVB a v uplynulém roce nevynechal téměř žádný zápas, ale letní podpis Saliha Özcana ho brzdil, defenzivní schopnosti bývalého hráče Kolína nad Rýnem jsou v týmu, který už nějakou dobu vykazuje defenzivní křehkost ve středu pole, spíše potřeba, Velmi kreativní a všestranný hráč v aktuální sezóně nastoupil jen pětkrát kvůli zranění ramene, které utrpěl v srpnu, a následné operaci, která ho v minulé a této sezóně vyřadila na několik měsíců ze hry.
Ve svých 27 letech je Mo v kariéře na cestě k úspěchu, a to v rozhodující době, kdy se klub nachází ve velmi těsném boji o titul, BVB buduje úspěch a již nějakou dobu uvažuje o prodloužení smlouvy, ještě v lednu byl připraven na prodloužení, ale pouze o jeden rok, protože se objevily pochybnosti, zda může na této úrovni dlouhodobě přispívat.

3 - Jsou fanoušci BVB zklamaní z odchodu Dahouda?
Dahoud je v Dortmundu oblíbený, ale fanoušky úplně nepřesvědčil, nicméně opakovaně předvedl skvělé momenty, jako byl jeho gól proti Seville v Lize mistrů. V sezonách 20/21 a 21/22 pravidelně nastupoval, ale navzdory svým schopnostem se nikdy plně neprosadil na delší dobu. Myslím, že fanoušci BVB jsou stejně jako v případě Thorgana Hazarda v této fázi smířeni s Moovým přestupem.

4- Roberto De Zerbi má zřejmě rád hráče, kteří jsou univerzální a mohou hrát na více pozicích, na jakých pozicích hrál Dahoud za Dortmund?
Dahoud je trochu jako Ilkay Gundogan a je univerzální ve středu pole. Je hedvábný v držení míče, dokáže ze středu hřiště klouzat dopředu a vybrat perfektní přihrávku se správnou vahou ve správný čas, Dahoud má řadu společných rysů se svým předchůdcem ve středu pole Borussie. Je to energický běžec, který má stejnou šanci skórovat, jako se vrátit zpět a přerušit útoky soupeře, a je to typ hráče, kterého by chtěl mít ve svém týmu každý trenér.

5. Mnoho fanoušků Albionu je z příchodu Dahouda nadšeno a doufá, že bude mít podobný vliv jako Pascal Gross. Je to reálné?
Když se podívám na Manuela Akanjiho, který měl také potíže usadit se v Dortmundu, a na jeho neuvěřitelné výkony v Manchesteru City, napadá mě, zda by se Dahoud mohl podobně dobře adaptovat na anglickou hru. Podle mého názoru se hráči vychovaní v německém fotbale buď dobře adaptují jako bývalý hráč Hoffenheimu Gross nebo Max Ehmers v Gillinghamu, který s anglickým fotbalem hraje už 13 let, nebo se to nepovede tak dobře jako v případě Bastiana Schweinsteigera v Manchesteru United nebo Timo Wernera v Chelsea, kteří se nedokázali přizpůsobit mentalitě a stylu hry. Z osobního hlediska by Dahouda mohla hra v multikulturním prostředí přitahovat a mohl by se dobře adaptovat. Kvality německých hráčů, mezi něž patří disciplína, odhodlání a vysoká úroveň profesionality, jsou dobře známé.

6 - Dahoud je německým reprezentantem, získá díky přestupu do Brightonu více pravidelného herního času v dresu "Die Mannschaft"?
Pod vedením Hansiho Flicka, který je ve funkci od loňského roku a dává přednost hráčům jako Leon Goretzka nebo Joshua Kimmich, nedostával Dahoud v národním týmu na rozdíl od týmu U21 mnoho příležitostí. V dresu "Die Nationalmannschaft" získal 26 reprezentačních kapitol na juniorské úrovni až po U21 a 2 za seniorskou reprezentaci Německa. Svůj debut si odbyl 7. října 2020 proti Turecku. Byl součástí týmu, který v roce 2017 vyhrál mistrovství Evropy U21 v Polsku v sestavě, v níž byli i Serge Gnabry z Bayernu a Thilo Kehrer z West Hamu United.
Pokud však bude v Premier League podávat dobré výkony, dokážu si to představit, ale aby toho dosáhl, musí pravidelně hrát.

7- V čem spočívá Dahoudův zvláštní příběh?
Mahmoud Dahoud, kterému fanoušci v Dortmundu říkají "Mo", je kurdsko-syrského původu, ale vyrostl v Německu, má německé občanství a byl prvním Syřanem, který kdy hrál v Bundeslize. Pozorně sleduje válku v Sýrii, kde stále žije jeho dědeček, a vybírá peníze pro charitativní organizace na pomoc občanům v zemi. Mo často mluvil o tom, že by se chtěl do Sýrie, kterou od dětství nenavštívil, vrátit, aby pomohl po válce. Mluví plynně arabsky. Zajímavostí je, že si na střeše svého podkrovního bytu v centru Dortmundu postavil fotbalové hřiště pro osm hráčů, je to blázen do fotbalu a je to dokonalý pouliční fotbalista, stará škola.

8 - Je překvapivé, že Dahoud odchází, vzhledem k tomu, že Bellingham byl v létě silně spojován s přestupem do Realu Madrid a Liverpoolu?
Myslím, že Dortmund má nyní velmi silný střed zálohy s Emre Canem, který je v ohromující formě, Salihem Ozcanem a Mariusem Wolfem, kteří mají zejména špičkové defenzivní kvality, a Julianem Brandtem, který má potenciál být, a občas už je, jedním z nejlepších německých hráčů ve středu zálohy, mluví se o Edsonu Alvarezovi z Ajaxu a Garbi Veigovi ze Celty Vigo, podle mého názoru nemůže být Dahoud náhradou za Judeho, hráči jsou příliš rozdílní, a to i přes energické výkony v Dortmundu, kterými se zapíše do paměti.

Zdroj: The Argus