Joao Pedro: Proč je dohoda s Brightonem důkazem důvěry v De Zerbiho - a má smysl ji uzavřít dříve?

08.05.2023

Překonání přestupového rekordu a nákup Joaa Pedra z Watfordu není jen důkazem toho, jak vysoko si Brighton & Hove Albion cení 21letého brazilského útočníka.Je to také velký důkaz toho, jak moc si váží práce Roberta De Zerbiho a jak moc chtějí zajistit, aby jim vztah s jejich inovativním italským trenérem vydržel.

Před lednovým přestupovým obdobím i během něj se ozývaly hlasy, že v případě, že hráči, kteří se De Zerbimu líbí, nebudou korespondovat s vlastním seznamem cílů Brightonu, hrozí v klubu napětí kvůli modelu náboru založenému na datech, který má tolik obdivovatelů.

Ty byly důrazně zažehnány získáním Pedra za necelých 30 milionů liber s pětiletou smlouvou do června 2028. Myšlenky byly pevně srovnány. Podle zdroje z klubu, kterému byla kvůli ochraně vztahů poskytnuta anonymita, je Pedro hráčem, o kterého De Zerbi opravdu stál. Brighton byl na stejné vlně.

"Joao byl dlouhodobým cílem," říká technický ředitel David Weir.

 Je to značné vyjádření důvěry v to, co De Zerbi klubu přinesl už po osmi měsících čtyřleté smlouvy a co je podle Brightonu schopen v budoucnu vytvořit. Brighton je na prahu první evropské kvalifikace a právě dokončil svůj první ligový double nad Manchesterem United. Ačkoli první z těchto vítězství se odehrálo pod bývalým trenérem Grahamem Potterem na Old Trafford v úvodní den sezony, De Zerbiho vášeň ve snaze o technickou dokonalost zvedla v Brightonu laťku.

Zlepšuje hráče a vštěpuje jim další víru, když s radostí využívají jeho politiku hry na riziko a trpělivě a přesně rozehrávají zezadu. I proto Brighton sáhl k přestupové částce, kterou by za normálních okolností neudělal - téměř o 10 milionů liber překročil dosavadní klubový rekord za středního obránce Adama Webstera z Bristolu City, jednoho z rivalů Watfordu v Championship, v srpnu 2019. Ukazují tak De Zerbimu, že za něj budou odvádět stejnou práci, jakou odvádí on za ně.

Dokončení dohody s Pedrem před oficiálním otevřením letního přestupového okna příští měsíc vyhovuje potřebám Brightonu i Watfordu. Již několik sezón je strategií Brightonu, který se rozrůstá, dostat hráče do svých řad dříve, než je potřebuje. Například Webster byl koupen především jako nástupce Shanea Duffyho, středního obránce z Irské republiky, jehož zapůjčení do Fulhamu se v lednu změnilo v trvalý přestup. Ekvádorská hvězda Moises Caicedo byl podepsán jako dlouhodobá náhrada za Yvese Bissoumu, který v létě odešel do Tottenhamu. Rychlý rozvoj japonského křídelníka Kaoru Mitomu usnadnil v lednu odchod Leandra Trossarda do Arsenalu. V případě Pedra jsou výhody rychlého obchodu trojnásobné. Zastavuje riziko protizájmů klubů z celé Evropy, které mu byly v patách, v čele s Newcastlem United a AC Milán.

Pokud Brighton v létě prodá Caiceda a/nebo argentinského vítěze mistrovství světa Alexise Mac Allistera, hrozí, že poplatky, které za ně zaplatí (přibližně 90 milionů liber, respektive 80 milionů liber), zvýší cenu dalších cílů. Nejdůležitější ze všeho je, že Pedro bude mít celou předsezónní přípravu na to, aby se začlenil do týmu se svými novými spoluhráči a De Zerbiho metod, včetně účasti Brightonu na turnaji Premier League Summer Series na východním pobřeží USA koncem července.

První delší příležitost pracovat na tréninkovém hřišti s hráči týmu, který se nezúčastnil mistrovství světa v Kataru v listopadu a prosinci, měl De Zerbi během souběžného soustředění v Dubaji.Je zajímavé, že před přestávkou na mistrovství světa byla ligová bilance pod De Zerbim dvě výhry, dvě remízy a čtyři porážky (jeden bod na zápas). Od obnovení na Boxing Day se průměrný počet bodů na zápas Brightonu téměř zdvojnásobil na 1,88 prostřednictvím deseti výher, čtyř remíz a čtyř porážek.Z pohledu Watfordu jim brzký prodej jejich cenného aktiva dává lepší představu o rozpočtu pro útok na postup v příští sezóně.

"Nikoho nemůže překvapit, že Joao Pedro od nás nyní odchází do Premier League," řekl technický ředitel klubu Ben Manga s odkazem na potřeby Watfordu a uznal hráčův potenciál.

Co teď Brighton za své peníze získá, když k De Zerbiho řadě Jihoameričanů (Mac Allister a Facundo Buonanotte z Argentiny, ekudaurské trio Caicedo, Pervis Estupinan a Jeremy Sarmiento a Paraguayec Julio Enciso) přidal Brazilce?Pedro je mladý talent s talentem a v této sezóně je nejlepším driblérem Championship.

Pedro během tří let na Vicarage Road nastřílel za Watford ve dvou nejvyšších soutěžích 24 gólů ve 109 zápasech (80 startů a 29 jako náhradník).Patří mezi ně i góly v minulé sezóně proti Manchesteru United a Newcastlu během tříměsíčního působení Claudia Ranieriho, kdy Watford po postupu do vyšší soutěže v Pedrově první kompletní sezóně v klubu sestoupil rovnou zpět do Championship.

Ranieri, italský architekt šokujícího triumfu Leicesteru v Premier League v sezoně 2015/16, tehdy řekl: "Mohl by z něj být 'crack' (hráč na vysoké úrovni). Je seriózní a já s ním hodně mluvím (o tom, co má dělat s míčem a bez něj). Je to inteligentní hráč a je třeba se mu věnovat. Hodně mu věřím."

Pedro to nemá v anglickém fotbale jednoduché, protože se v lednu 2020 vydal stejnou cestou jako jeho krajan a útočník Tottenhamu Richarlison, když ve svých 18 letech přestoupil do Watfordu z riodejaneirského klubu Fluminese.V doprovodu své matky Flavie a nevlastního otce Carlose se musel vyrovnat s životem v nové zemi během pandemie COVID-19. Na začátku sezony se mu však podařilo vybojovat si místo na hřišti. Náhlé úmrtí Carlose v listopadu 2021 v důsledku akutního zánětu slinivky břišní ho těžce zasáhlo, ale na neúspěchy reagoval.Watford ho využíval jako hráče č. 9 nebo 10, kde si nechytatelně nabíhal z hlubších prostorů, a na levé straně přední trojice, takže už prokázal typ poziční obratnosti, který je společný mnoha hráčům v De Zerbiho týmu.

Během spolupráce s Pedrem Ranieri řekl: "V tomto věku je důležité zůstat v klidu a poslouchat, když manažer ke všem mluví, a pak si (mladší hráči) musí všechna slova vzít a uložit do svého (paměťového) čipu," ukázal na jeho hlavu."Joao je velmi profesionální, je rychlý, houževnatý, je velmi šikovný a má všechny kvality."

Je vzrušující představit si, jak by De Zerbiho trenérské schopnosti mohly vyvolat další zlepšení u hráče, který se pro Brighton jeví jako ideální volba.

Autor: Andy Naylor