Brighton zaznamenal rekordní zisk

04.04.2024

Roční zisk Brightonu se v minulé sezóně vyšplhal na rekordní částku pro všechny kluby Premier League ve výši 122,8 milionu liber.

Prodej hráčů a šesté místo v Premier League pod vedením Roberta De Zerbiho, díky němuž se klub poprvé kvalifikoval do Evropské ligy, přispěly k nárůstu téměř o 100 milionů liber z 24,1 milionu v předchozím roce.

Odborník na fotbalové finance Kieran Maguire uvedl: "Je to rekordní zisk v historii Premier League po zdanění. Je to druhý nejvyšší zisk před zdaněním hned za Spurs v roce 2018, a to částečně díky tomu, že se stěhovali na nový stadion. Stále ještě museli zohlednit výnosy ze svého starého stadionu.

"Ukazuje to forenzní přístup klubu ke všemu, co se týče budování výnosů, a udržování poměrně přísné kontroly nad náklady. V minulé sezoně skončili šestí s 13. nejvyšším účtem na mzdy a 17. nejdražším týmem, což je úžasný úspěch."

Obrat za rok do konce června 2023 vyskočil na rekordních 204,5 milionu liber ze 174,5 milionu liber v roce 2021-22, což představuje nárůst o více než 17 procent.

Tuto částku navýšil prodej Alexise Mac Allistera do Liverpoolu, Marca Cucurelly do Chelsea a Yvese Bissoumy do Tottenhamu za celkovou částku, která má s příplatky potenciál přesáhnout 140 milionů liber.

V této částce je zahrnuta také kompenzace ve výši 21,5 milionu liber od Chelsea za odchod Grahama Pottera s pěti zaměstnanci v září 2022, peníze za zásluhy o historicky nejvyšší ligovou příčku a prize money za postup do semifinále FA Cupu.

Část z tohoto slušného zisku se použije na zahájení procesu zvyšování soběstačnosti klubu tím, že se splatí část z téměř 500 milionů liber, které do klubu během svého šestnáctiletého vládnutí nalil majitel a předseda Tony Bloom. Tento proces byl zahájen snížením zůstatku půjčky, kterou Bloomovi dlužíme, o 33,2 milionu liber.

Zisk bude také použit na novou fanouškovskou zónu před stadionem Amex, která má být otevřena v příští sezóně, a vytvoří větší prostor pro posílení týmu během letního přestupového období, kdy De Zerbi uvažuje o své budoucnosti.

Výkonný ředitel a místopředseda představenstva Paul Barber řekl: "Tyto účty samozřejmě upoutají pozornost, a to kvůli číslu na titulce. V sezóně, kdy jsme se na hřišti zapsali do historie, jsme udělali obrovský krok vpřed, pokud jde o dlouhodobý cíl klubu stát se udržitelnějším a méně závislým na neuvěřitelně štědrých investicích Tonyho Blooma.

"Poprvé od roku 2007, kdy Tony poskytl klubu svou první bezúročnou půjčku, jsme mu mohli provést podstatnou splátku, která snížila zůstatek půjčky ze 406,5 milionu liber na 373,3 milionu liber.

"Naše ziskovost také znamená, že můžeme dále zlepšovat naši infrastrukturu díky významné investici v hodnotě několika milionů liber do nové vnější fanouškovské zóny, která bude podle plánů dokončena v létě 2024.

"Nyní máme velmi solidní základnu pro to, abychom mohli pokračovat ve významném pokroku na hřišti díky investicím do našeho týmu a mimo hřiště tím, že našim příznivcům ještě více zpříjemníme zážitky v den zápasu, což nám, jak věříme, pomůže k dalšímu růstu.

"Snem je pravidelně bojovat o účast v Evropě. Jsme velmi hrdí na Roberta, na práci, kterou on a jeho zaměstnanci odvedli, a samozřejmě na výkonnostní úroveň našeho týmu. Jako vždy jsme nesmírně vděční Tonymu Bloomovi za jeho jasnou vizi, vlastnictví našeho klubu na světové úrovni a trvalou finanční podporu."

Přechod Brightonu ze ztráty do výrazného zisku v klubové éře Premier League od roku 2017 bude pokračovat po zveřejnění roční účetní závěrky za aktuální kampaň v příštím roce.

Budou do nich zahrnuty prodeje Moisese Caiceda a Roberta Sancheze do Chelsea z loňského léta mimo účetní období 2022-23, které by mohly dohromady dosáhnout 140 milionů liber.

Zdroj: The Athletic