Albion za vlády Archieho Macaulaye

07.09.2023

Archibald (Archie) Renwick Macaulay byl po druhé světové válce velkou osobností anglického fotbalu.

Bobby Smith (vlevo) přišel do Albionu za 5 000 liber, z čehož měl Archie Macaulay (vpravo) nepochybně velkou radost.
Bobby Smith (vlevo) přišel do Albionu za 5 000 liber, z čehož měl Archie Macaulay (vpravo) nepochybně velkou radost.

Narodil se ve skotském Falkirku a svou kariéru zahájil v Rangers, kde v roce 1935 získal titul. V roce 1937 zamířil za 6 000 liber na jih do West Hamu United. O dva roky později sloužil v Essex Regiment Territorials a pětkrát reprezentoval svou vlast ve válečných mezinárodních zápasech.
Po skončení válečného konfliktu podepsal Archie smlouvu s Brentfordem, ale brzy byl na odchodu z Griffin Parku, když vedení Bees trvalo na tom, aby odešel na plný úvazek. Odhodlaný Skot se nechtěl vzdát své další role sportovního trenéra, a tak si podal žádost o přestup a získal ho Arsenal, kde hned ve své první sezoně vyhrál mistrovskou medaili v první lize.
Po třech letech na Highbury a následně třech letech na Craven Cottage se Archie přesunul na pozici hráče a manažera do týmu Southern League Guildford City, který byl v té době jedním z největších neligových klubů.
Jeho talent se projevil o pár let později v Norwich City, kde dovedl třetiligový klub do semifinále FA Cupu, kde jen těsně nestačil na pozdějšího vítěze Luton Town. V roce 1963 už Macaulay vedl prvoligový West Bromwich Albion. Podporoval svou nespokojenou manželku a požádal o uvolnění ze smlouvy. Předseda Brightonu Eric Courney-King se dozvěděl, že je Archie k dispozici, a rychle si zajistil jeho služby na Goldstone Ground.
Fanoušci Albionu, který právě poprvé sestoupil do čtvrté ligy, potřebovali posilu. Archie jim ji brzy poskytl a podepsal bývalého anglického reprezentanta Bobbyho Smithe - za pouhých 5 000 liber! Představte si, že by Harry Kane v příštích dvou nebo třech letech přišel do Harrogate Town nebo Salford City. To by se dnes prostě nestalo.
Smith a jeho spoluhráči se na cestě za titulem před průměrnou návštěvou téměř 18 000 diváků rozjeli a nastříleli 102 gólů. Nedokázal však navázat na postup a klub několik let stagnoval a v roce 1967 málem sestoupil zpět.
V následující sezóně vedly finanční problémy ke zrušení rezervního týmu a Macaulayova pozice se po špatných výsledcích stala neudržitelnou. Archie v říjnu 1968 odstoupil z funkce a na fotbal v podstatě rezignoval, kromě krátkého působení ve skautingu Liverpoolu.
Nějakou dobu pracoval jako dopravní dozorce a nakonec se vrátil do Norwiche, tentokrát v místní samosprávě. Zemřel v roce 1993 ve věku 77 let.

zdroj: brightonandhovealbion.com